images/temp1x2.gif home google.pl kontakt
LOGO
images/temp4x1.gif
Alternatywny herb dla miasta Luboń
W ostatnim czasie zrobiło się głośno o propozycji zmiany obowiązującego herbu miejskiego.

            

Z historii miasta

1. (...) W 1283 roku (Żabikowo) należało do Bartłomieja z Poznania, któremu Przemysł II w zamian dał 4 łany na Winiarach i 5 jatek w Poznaniu. (od tej pory właścicielem Żabikowa jest Przemysł II)

2. (...) W 1452 roku Erazm, Grzegorz, Katarzyna i Małgorzata, dzieci zmarłego Mikołaja, sprzedają swe części Lubonia władzom miasta Poznania. Odtąd przez 400 lat dochody z Lubonia zasilają kasę tego miasta.

3. (...) W 1796 roku na skutek zarządzonej przez zaborce konfiskaty dóbr kościelnych, Żabikowo stało się własnością Rządu Pruskiego. (w latach 1793-1918, w wyniku rozbiorów cały obszar dzisiejszego miasta - tj. Luboń, Żabikowo i Lasek - był we władaniu Królestwa Prus)

4. (...) W okresie 1385-1429 Luboń należy do Pomiana i jego synów. (pierwsi udokumentowani właściciele Lubonia)

5. (...) Z inicjatywy Augusta Cieszkowskiego (herbu Dołęga) utworzono w Żabikowie działającą w latach 1870-77 Wyższą Szkołę Rolniczą. (August Cieszkowski był właścicielem żabikowskiego majątku ziemskiego, którego granice obejmowały część wsi Luboń. Człowiek silnie związany z obszarem dzisiejszego miasta. Jego imię nosi szkoła podstawowa nr 2., w mieście znajduje się również zabytkowy folwark, którego był właścicielem. Założona przez Cieszkowskiego na terenie Żabikowa Wyższa Szkoła Rolnicza była jedyną wyższą uczelnią na ziemiach polskich pod zaborem pruskim w tamtym okresie.)

««Wstęp

««Zastrzeżenia

Krytyka

««Kalendarium herbowe

««Nieuzasadnione podobieństwo

«««Alternatywny herb